سخن آغازين

سخن آغازين

همت مضاعف، كار مضاعف؛ راز پيشرفت، عدالت و ماندگارى

نيل به آرمان‏هاى انقلاب اسلامى و پيمايش راه‏هاى نرفته و تحقق پيشرفت و عدالت، بيش از هر عاملى نيازمند نيروى انسانى متعهد و داراى تخصص مى‏باشد كه با اعتقاد راسخ و همت قاطع در راستاى الگوسازى نظام مقدس جمهورى اسلامى تلاش نمايند.

     رهبر فرزانه انقلاب در پيام نوروزى سال 1389، ضمن ابراز رضايت از خوش درخشيدن ملت و دولت در سال گذشته، فرمودند: «من امسال را سال "همت مضاعف و كار مضاعف" نام‏گذارى مى‏كنم، به اميد اينكه در بخش‏هاى مختلف، بخش‏هاى اقتصادى، بخش‏هاى فرهنگى، بخش‏هاى سياسى، بخش‏هاى عمرانى، بخش‏هاى اجتماعى، در همه عرصه‏ها مسئولين كشور به همراه مردم عزيزمان بتوانند با گام‏هاى بلندتر، همت بلندتر، با كار بيشتر و متراكم‏تر، راه‏هاى نرفته‏اى را بپيمايند و به هدف‏هاى بزرگ خود ان‏شاء اللّه نزديك‏تر شوند، ما به اين همت مضاعف نيازمنديم و كشور به اين كار مضاعف نيازمند است.»

     بى‏شك، شعارهاى هر سال كه از سوى معظم‏له مطرح مى‏شود، جنبه تشريفاتى ندارد، بلكه به تناسب اوضاع و شرايط و نيازهاى كشور اعلام مى‏گردد تا چشم‏انداز بلند حركت نظام را ترسيم نمايد. وظيفه آحاد مردم و بخصوص نخبگان و مراكز علمى است كه با الهام گرفتن از اين شعار حكيمانه، اهداف بلندترى را مدنظر قرار داده و گام‏هاى جدى‏ترى را در راستاى خدمتگزارى بردارند؛ چراكه اين شعار خاستگاه قرآنى دارد. از منظر قرآن كريم، رسيدن به پيشرفت، عدالت، سعادت و ماندگارى متوقف بر چند امر است:

     الف) اراده: اراده‏اى كه برخاسته از همت والا، روحيه عالى و جهان‏بينى توحيدى باشد و هرگز به لذات زودگذر دنيوى و مادى محدود نماند، بلكه فرد و جامعه را به كمال نهايى و حيات ابدى رهنمون گردد: «وَمَنْ أَرَادَ الآخِرَةَ» (اسراء: 19).

     ب) كار و تلاش: اراده نبايد به صورت ضعيف و در حد شعار آن‏هم در محيط فكر و انديشه باقى بماند، بلكه جامعه را به تحرك و تلاش وادار نمايد، تمام ابعاد زندگى فردى و اجتماعى را فرا گيرد، به گونه‏اى كه همگان سعى و تلاش خود را در پيشرفت و كمال به كار گيرند: «وَسَعَى لَهَا سَعْيَهَا» (اسراء: 19).

     ج. ايمان: اراده و همت عالى، تحرك و پويايى در صورتى به ثمر مى‏نشيند و موجب بالندگى و ترقى مى‏گردد كه خاستگاه ايمانى و اعتقادى داشته باشد «وَهُوَ مُؤْمِنٌ» همت و كار برخاسته از ايمان ثابت و استوار مورد تشكر و قدردانى پروردگار قرار گرفته و ماندگار مى‏گردد «فَأُولَئِكَ كَانَ سَعْيُهُم مَشْكُورا.»

     شعار همت برتر و كار بيشتر بر پايه ايمان به خداى متعال، يك بار در صدر اسلام تجربه شد و به بار نشست. دوران طلايى كه «جوانه زدن، پرورش يافتن، محكم شدن، سر پاى خود ايستادن، پيشرفت اعجاب‏انگيز»، نظام عدل اسلامى را به عنوان الگوى حسنه و الهام‏بخش مطرح ساخت. (فتح: 28و29)

     اگر امت اسلامى بخواهند به شكوه و عظمت برسند و به آرمان‏هاى والا و عالى اسلام دست يابند، راه محمّد صلى‏الله‏عليه‏و‏آله راه پيروزى و راه بازگشت به اسلام راستين است. بايد به خداى متعال توكل كنيم و با همت برتر و كار بيشتر، راه‏هاى نرفته نظام را پيمايش كنيم؛ چراكه:

خدا آن ملتى را سرورى داد                      كه تقديرش به دست خويش بنوشت
به آن مردم سروكارى ندارد                       كه دهقانش براى ديگرى كشت
                                                                                                       دبير گروه حقوق

سال انتشار: 
19
شماره مجله: 
148
شماره صفحه: 
4