امیرمؤمنان علي علیه السلام

strict warning: Declaration of views_handler_filter_node_status::operator_form() should be compatible with views_handler_filter::operator_form(&$form, &$form_state) in D:\WebSites\nashriyat.ir\modules\views\modules\node\views_handler_filter_node_status.inc on line 14.

ارتباط اخلاق با سیاست از دیدگاه اسلام با تأكيد بر سیرة سياسي پيامبر اكرم صلی الله علیه و آله وسلم و امیرمؤمنان علي علیه السلام

قيمت مقاله الكترونيكي: 
3000تومان

علی‌اکبر عالمیان / دکتری تاریخ اهل‌بیت علیهم السلام جامعة‌المصطفی‌العالمیه    Najva110@gmail.com
دريافت: 22/12/99                    پذيرش: 14/04/1400
چکيده
اخلاقی کردن سیاست به معنای تنظیم روابط سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی بر پایه اخلاق و عدالت است. اخلاق سیاسی به دنبال وارد کردن بایدها و نبایدهای اخلاقی در حوزه سیاست است. در این تحقیق با روش تحليلي ـ‌ توصيفي به ارتباط اخلاق با سیاست از دیدگاه اسلام پرداخته‌ايم و از این رهگذر به سیرۀ سیاسی پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله وسلم و امیرمؤمنان علي علیه السلام نگاهی خواهیم انداخت. هدف از پژوهش، اثبات نگاه متعالی اسلام به اخلاق و نهادینه کردن آن در سیاست است؛ به‌ویژه اینکه این رویکرد در سیرۀ دو معصومی‌که حکومت کرده‌اند، به‌روشنی مشاهده شده است. با نگاهی به سیرۀ حکومتی و سیاسی این دو بزرگوار می‌توان به این نتیجه رسید که پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله وسلم و امیرمؤمنان علیه السلام رویکرد يگانگى اخلاق و سياست را نهادینه کردند؛ چراکه اساس اندیشۀ سیاسی اسلام بر پایۀ اندماج و آمیختگی اخلاق و سیاست و بناکردن قدرت سیاسی بر پایه‎های استوار اخلاق و انسانیت است. در دوران پانزده ساله حکومت پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم و امیرمؤمنان علیه السلام جلوه‌های گوناگونی از اندماج و آمیختگی اخلاق و سیاست را مشاهده می‌کنیم.
کليدواژه‌ها: اخلاق، سیاست، اخلاق سیاسی، حکومت، پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله وسلم، امیرمؤمنان علي علیه السلام.
 

سال انتشار: 
1400
شماره مجله: 
284
شماره صفحه: 
11
صفحه شروع مقاله: 
11
صفحه پایان مقاله: 
22
محتوای تغذیه