علي امين رستمي

strict warning: Declaration of views_handler_filter_node_status::operator_form() should be compatible with views_handler_filter::operator_form(&$form, &$form_state) in D:\WebSites\nashriyat.ir\modules\views\modules\node\views_handler_filter_node_status.inc on line 14.

ياد خدا در سيره نظامى

ياد خدا در سيره نظامى
رسول خدا صلى ‏الله‏ عليه ‏و‏آله، اميرمؤمنان على عليه‏ السلام و امام حسين عليه‏ السلام

على امين‏ رستمى-1

چكيده

پژوهش در سيره معصومان عليهم‏السلام براى معرفى آن اسوه‏هاى حقيقى به جامعه، ضرورى است. سيره آن بزرگواران را مى‏توان در ابعاد فردى، اجتماعى، سياسى و فرهنگى بررسى كرد. يكى از محورهاى سيره معصومان عليهم‏السلام، سيره نظامى آن بزرگواران است كه ابعاد مختلفى دارد. يك بعد آن توجه به خدا و استمداد از او در تمام شرايط نظامى است.

     در اين نوشتار ابعاد سيره معصومان عليهم‏السلام در اين موضوع بررسى شده است. بدين منظور پس از جمع‏آورى نمونه‏هاى فراوانى از سيره آن بزرگواران به دسته‏بندى و تجزيه و تحليل آن پرداخته شد. در روش آن بزرگواران توجه به خداوند، استمداد از او و توجه دادن ديگران به اين امر، در تمام شرايط نظامى اعم از آماده‏سازى سپاه، سختى‏هاى ميدان جنگ، شكست‏ها، پيروزى‏ها و مقابله با توطئه‏ها و فتنه‏ها، بسيار پررنگ و برجسته است.

كليدواژه‏ها: خدامحورى، سيره نبوى، سيره علوى، سيره امام حسين عليه‏السلام، سيره نظامى، شرايط سخت نظامى، پيروزى و اقتدار.

سال انتشار: 
19
شماره مجله: 
156
شماره صفحه: 
13

جهاد و اهداف متعالي آن در سيره نظامي معصومان(عليهم السلام)

جهاد و اهداف متعالي آن در سيره نظامي معصومان(عليهم السلام)

علي امين رستمي (اميني)

مقدّمه

در هر كاري، شناخت هدف براي رسيدن به نتيجه مطلوب حايز اهميت است، به ويژه اگر كسي بخواهد طرحي نو ارائه دهد و دنبال هدفي جديد باشد كه تا پيش از آن كمتر سابقه داشته است. در امور نظامي هر كسي به لحاظ ذهنيتي كه از آن دارد هدفي را براي خود تبيين مي كند. اما اگر قرار باشد در وضع موجود تغيير داده شود و هدف عالي تر و در عين حال جديدي به دست آيد، لازم است ابتدا آن را براي مجريان به خوبي تبيين نمايد. در سيره نظامي معصومان(عليهم السلام) آنچه به عنوان هدف موردنظر است متفاوت با اهدافي است كه تا آن روز مردم براي رسيدن به آن با ديگران مي جنگيدند. از اين رو، بايد اين اهداف تبيين شوند تا نيروهاي اسلام بهتر آن ها را بشناسند و در آن وادي گام بردارند. بنابراين، مي توان گفت: هرجا شرايط فراهم بود معصومان(عليهم السلام) اقداماتي را در جهت تبيين هدف متعالي جهاد انجام مي دادند; گاهي در قالب خطابه اي در آغاز جنگ، با رنگ و بوي اخلاقي نيروها را از حال و هواي جنگ هاي جاهليت دور مي كردند; گاهي در وسط معركه قتال و زماني نيز پس از اتمام كارزار و در نحوه گزارش آن به پشت جبهه، اقداماتي در اين جهت انجام مي دادند.

سال انتشار: 
14
شماره مجله: 
95
شماره صفحه: 
21

تكريم افراد و شهروندان در سيره نبوي

تكريم افراد و شهروندان در سيره نبوي

علي امين‏رستمي

سال انتشار: 
13
شماره مجله: 
86
شماره صفحه: 
8
محتوای تغذیه